Vážená paní náměstkyně.                                                                                                               5.10.2016

 

V Respektu č. 35 z tohoto roku jsem si se zájmem přečetl Vaše  odpovědi na řadu otázek z oblasti, která mne v poslední době také  silně zajímá. Týká se toho, jak zachovat co nejvíce zeleně v Praze. Je mně velmi sympatická Vaše snaha o zachování ( a případné i obnovení) zahrádkových osad, parků, zeleni, což souvisí  i s Vaší snahou nabídnout ulice obyvatelům, udělat je pro  pro obyvatele atraktivnější.

Bydlím v Praze 5 – Smíchov, oblast Malvazinky. V poslední době se zde výrazně rozbíhá výstavba, která ukrajuje stále více  zelených ploch a původně  téměř „ venkovské“ prostředí se nevratně mění na vnitroměstské, se všemi negativními jevy. Určitě  víte o zásadní přestavbě původního areálu Waltrovka na obytný kolos, podobně  je to i s lokalitou kolem Nikolajky, možná se Vám donesly současné ( pro původní obyvatele dost drastické) události  ohledně tzv. Viladomů Farkáň. To vše přináší ohromný nárůst dopravy v ulici Peroutkova, ze které se díky chronicky přetížené Radlické ulici stává významná spojka mezi také bouřlivě se rozvíjející oblastí Lužin ( a okolí) a centrem města. Samotná Peroutkova ulice je od řady tzv. dvouletkových obytných domů ( domy stavěné stavebními družstvy kolem roku 1950, patrové, obývané lidmi se silnými sousedskými vazbami) oddělena zahradami. Ty byly ovšem – stejně jako řada dalších pozemků –  v rámci restitucí vráceny původním majitelům,  kteří se snaží využít současného stavebního boomu a tyto pozemky mění na stavební a prodávají developerům. Dostáváme se do absurdní situace, kdy MČ Prahy 5 počítá ve svém rozpočtu s částkou cca 60 mil. Kč na obnovu a rozšíření zeleně a zároveň povoluje její likvidaci. Chápu, že majitel chce svůj majetek co nejlépe zhodnotit, ale toto zhodnocení by nemělo mít tak dramatický dopad na ostatní. Nejen že se původně klidná, zelení obklopená ulice stává něčím, co se blíží typem Plzeňské ulici, ale dochází i k výraznému poklesu komfortu bydlení a v neposlední řadě i cen původních nemovitostí. Např. konkrétně u našeho domu má být místo původních zahrad zřízeno parkoviště pro  sousední autobazar. Takže místo meruněk, broskvoní, jabloní, třešní, které dávají každý rok spoustu ovoce, opečovávaných trávníků a květinových záhonů budeme z oken vidět parkující auta, za kterými se míhají auta jedoucí. Neporadíte, jak tomu zabránit? Nebo je skutečně vlastnické právo povýšeno natolik nad ostatní práva, že se musíme smířit s tím, že v zimě přijedou bagry a začnou stromy likvidovat?

Chápu, že podobných problémů vidíte kolem sebe denně mnoho, máte spoustu jiných starostí, ale o to více  Vám budu vděčný za odpověď.

 

Za z.s. „Zelená Peroutkova“ RNDr Jiří Hlásný, Malá Houdova 879   ( hlasnyjiri@seznam.cz).

Dopis paní Kolínské, náměstkyni primátorky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *